Srebrna biżuteria w ujęciu także praktycznym:
Blog > Komentarze do wpisu

Czyszczenie biżuterii srebrnej

Z upływem czasu, nasze srebrne kolczyki czy łańcuszek przestają być błyszczące i w kolorze przypominający ten kruszec. Przybierają nieciekawą ciemną barwę:( Czy są sposoby, aby przywrócić im dawną świetność? Oczywiście, że tak!
Ciemnienie srebrnej biżuterii

Srebro w kontakcie ze związkami siarki (siarkowodoru), w obecności powietrza (a dokładnie zawartego w nim ozonu), pokrywa się nalotem siarczku srebra. Nalot ten może mieć barwy od żółtej, przez ciemnobrunatną,  granatową do czarnej.

Biżuteria srebrna, którą nosimy ma ciągły kontakt ze skórą. Pocąc się wydalamy różne związki, w tym też związki siarki. I to one mogą powodować szybsze lub wolniejsze czarnienie srebra (skład chemiczny potu zależy od osoby, od diety itd. – dlatego u jednych biżuteria może ściemnieć już po kilku dniach, a inni noszą ją długo i nic). Dodatkowo, używanie kosmetyków zawierających związki siarki w ekspresowym tempie przyspiesza ten proces.

Czyszczenie czyli usuwanie kłopotliwego nalotu

Istnieje kilka popularnych (cytowanych w internecie:) metod czyszczenia biżuterii srebrnej. Przytoczę je ponizej:

1. Specjalne środki do czyszczenia biżuterii - dostępne w sklepach - "kupujesz i stosujesz".

2. Metoda domowa przy użyciu roztworu soli i folii aluminiowej - skuteczny i niewymagający dodatkowych nakładów finansowych

W naczyniu przygotowujemy kilkuprocentowy roztwór soli kuchennej. Na jego dnie umieszczamy folię aluminiową, na której kładziemy dowolny przedmiot srebrny (np. kolczyki, łańcuszek, łyżeczkę do herbaty). Ogrzanie znacznie przyspiesza proces.

Po pewnym czasie można zaobserwować zanik ciemnego nalotu na srebrze.

"Ciemny nalot na wyrobach srebrnych to nic innego jak siarczek srebra powstający wskutek kontaktu ze śladowymi ilościami siarkowodoru w obecności tlenu z powietrza : 4 Ag + 2 H2S + O2 -> 2Ag2 S + 2 H2O Podczas kontaktu roztworu z metalicznym glinem podczas oczyszczania uwalniane są elektrony Al -> Al3+ + 3e, które uczestniczą w redukcji siarczku srebra:  Ag2S + 2 H2O + 2e -> 2Ag + H2S + 2OH- Podczas procesu oczyszczania srebra można wyczuć słaby zapach siarkowodoru.

Do uzyskania pozytywnego wyniku oczyszczania niezbędny jest dokładny kontakt elektryczny obu metalicznych przedmiotów.

W odróżnieniu od metod oczyszczania z zastosowaniem odczynników roztwarzających chemicznie osad siarczku srebra, metoda ta nie powoduje nadtrawiania i ubytków srebra z oczyszczanych przedmiotów. Jest ona chętnie stosowana przy konserwacji muzealnej." (źródło: strona Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych: http://stfz.art.pl.)

3. Pastą do zębów - osobiście nie polecam - obawiam się delikatnego porysowania gładkich elementów biżuterii

wtorek, 15 marca 2011, obliczasrebra

Polecane wpisy